Zen-használhatóság
Van az eredeti fa és erdős verzió, de használhatóságra megfogalmazva is nagyon találó:
Ha egy program használó nélkül működik, létezik-e az?
Valójában persze vannak olyan szoftverek, amik nem közvetlenül a felhasználóknak szólnak, hanem más szoftvereknek, pl.: egy szerver oldali alkalmazás vagy egy webservice. Azonban ebben az esetben is van ember a láncban, legalább az a programozó, aki megalkotta az eredeti programot és az aki felhasználja azt. Ebben az esetben is beszélhetünk használhatóságról, a jól megírt osztályok, célratörő metódusok és a jó dokumentáció segíti a másik munkáját, és csökkenti a frusztrációt (ellenkező esetben van a WTF).
A közvetlen felhasználóknak írt szoftverek esetében sincs ez másként, csak azt kell belátni, hogy a felhasználó nem olyan mint a programozó: számára nem a jól megírt algoritmusok az érdekesek, mert a szoftver használatában nem az a fontos neki. Ő a saját céljait akarja megvalósítani a rendszerrel. Amikor idáig eljut a programozó, megtette az első lépést a használhatóság felé vezető úton.
Címkék: használhatóságA bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.